Αρχείο ημέρας 15 Φεβρουαρίου 2024

Γνωστικό πεδίο φιλολόγων. Δειγματική Διδασκαλία.

Την Πέμπτη 15/2 την 5η και 6η διδακτική ώρα η συντονίστρια φιλολόγων του 6ου γυμνασίου κ. Λιναρίτη Μαρία πραγματοποίησε δειγματική διδασκαλία στα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου με την παρουσία των φιλολόγων του σχολείου.

Η διδασκαλία έγινε με το τμήμα Γ6 στο ποίημα του Καβάφη “Στα 200π.Χ” .Η μορφή της διδασκαλίας ήταν ομαδοσυνεργατική και η μέθοδος διερευνητική-ερμηνευτική. Οι μαθητές μετά τη σχετική παρουσίαση του θέματος στο διαδραστικό πίνακα, χωρισμένοι σε 5 ομάδες δούλεψαν με διαφορετικά φύλλα εργασίας , έχοντας αναλάβει αντίστοιχους ρόλους: Έλληνες δημοσιογράφοι, Σπαρτιάτες δημοσιογράφοι, ιστορικοί και γλωσσολόγοι. Μετά την ολοκλήρωση της ομαδικής εργασίας έγινε η παρουσίαση των εργασιών και ακολούθησε η σχετική ανατροφοδότηση.

Όλοι οι συνάδελφοι φιλόλογοι είχαν την ευκαιρία να   επικοινωνήσουν τη γνώση και την εμπειρία μέσα στο πλαίσιο μιας ευρύτερης κοινότητας μάθησης: του 6ου Γυμνασίου.