Αρχείο ημέρας 8 Φεβρουαρίου 2024

Εργαστήρι μικρομυθοπλασίας (flashfiction) με τον Γιάννη Φαρσάρη.

Η ομάδα δημιουργικής γραφής και έκφρασης του σχολείου μας, “6ου αισθήσεις… Ζω, Δημιουργώ, Ονειρεύομαι”, υποδέχτηκε τον εκπαιδευτικό και συγγραφέα, κύριο Γιάννη Φαρσάρη, ο οποίος πραγματοποίησε με τα παιδιά μας εργαστήρι μικρομυθοπλασίας σε δύο συναντήσεις.

Στην 1η συνάντηση (16/1/2024) τα μέλη της ομάδας μας έμαθαν τι είναι μικρομυθοπλασία, – “συμπυκνωμένη αφήγηση με ασύλληπτη ευφυΐα” σύμφωνα με τον ίδιο -, ποια είναι η δομή και τα βασικά συστατικά της. Η 2η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στις 6/2/2024, με επίκεντρο τα έργα των ίδιων των παιδιών, τα οποία σχολίασαν μαζί με τον συγγραφέα. Αυτή η γόνιμη ανατροφοδότηση άνοιξε νέους δρόμους δημιουργίας και έκφρασης για τα παιδιά μας.

Και κάπου εκεί ανάμεσα στις δύο συναντήσεις, στις 23/1/2024, κόψαμε και την πίτα μας!!

Ευχαριστούμε πολύ τον κύριο Γιάννη Φαρσάρη και ευχόμαστε σε όλους μια καλή και δημιουργική χρονιά!!