Αρχείο ημέρας 6 Φεβρουαρίου 2024

Εκπαιδευτική Eσπερίδα.

Την Τετάρτη 31 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, εκπαιδευτική εσπερίδα με θέμα: «Αναγνώριση, αξιολόγηση και αντιμετώπιση των εκπαιδευτικών και ψυχολογικών αναγκών των παιδιών. Ο ρόλος της οικογένειας, του σχολείου και των εξειδικευμένων διαγνωστικών φορέων».

Οι ομιλήτριες, κα. Μηλαθιανάκη Γιασεμή, Διδάκτορας του Πανεπιστημίου της χώρας των Βάσκων και εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής στο 6ο Γυμνάσιο και κα. Οικονομοπούλου Κωνσταντίνα, εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής και αναπληρώτρια προισταμένη στο ΚΕΔΑΣΥ Ηρακλείου, ανέλυσαν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα παιδιά με δυσκολίες μάθησης ή άλλες νευροαναπτυξιακές διαταραχές και το πώς, εκπαιδευτικοί και γονείς, μπορούμε να τις αναγνωρίσουμε, για να βοηθήσουμε στην ομαλή και ουσιαστική συμμετοχή όλων των παιδιών στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Στην προσπάθεια αυτή καίριος είναι, όπως αναφέρθηκε, τόσο ο ρόλος του ΚΕΔΑΣΥ, όσο και το συνεργατικό πνεύμα ανάμεσα στους εμπλεκόμενους φορείς. Η συμπερίληψη όλων των παιδιών στην εκπαιδευτική διαδικασία είναι δικαίωμα, που, όμως, για να πραγματωθεί, έχει ανάγκη την αγαστή και διαρκή συνεργασία σχολείου, ΚΕΔΑΣΥ, οικογένειας και πολιτείας.

Ιδιαίτερη αναφορά έγινε και στο θέμα της (κατά)χρήσης των ηλεκτρονικών συσκευών, όπως και στην ευθύνη και το χρέος όλων – πολιτείας, σχολείου, οικογένειας – προκειμένου το φαινόμενο αυτό να περιοριστεί, προς όφελος της υγιούς ψυχοπνευματικής και σωματικής ανάπτυξης των μαθητών και των μαθητριών μας.

Ακριβώς, λόγω της σημασίας και της βαρύτητας και αυτού του ζητήματος, έχει ήδη προγραμματιστεί νέα εσπερίδα με θέμα την ασφαλή χρήση των ηλεκτρονικών μέσων.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τη γόνιμη και ουσιαστική ανταλλαγή απόψεων μεταξύ όλων των  παρευρισκομένων σε αυτήν.

Ευχαριστούμε θερμά, για τη συμβολή τους στην πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής εσπερίδας,

τόσο τις ομιλήτριες, κα. Οικονομοπούλου Κωνσταντίνα και κα. Μηλαθιανάκη Γιασεμή,

όσο και όλες/όλους -γονείς και εκπαιδευτικούς- που μπόρεσαν να παρευρεθούν.

Οι καθηγήτριες: Ραμουτσάκη Ευαγγελία, Καρύδη Αικατερίνη,

Σταματάκη Μαρία, Λαγουδάκη Ευαγγελία, Ξανθάκη Ευγενία