Παιγνιώδης φιλαναγνωσία.

Την Πέμπτη 18 Απριλίου 2024, οι μαθητές του τμήματος Α2 και οι καθηγήτριες Μαθιουδάκη Εύα (υπεύθυνη βιβλιοθήκης) και Κριθαράκη Δήμητρα (φιλόλογος του τμήματος) συγκεντρώθηκαν στη βιβλιοθήκη του σχολείου.

Τα παιδιά μέσα από παιχνίδια αναγραμματισμού και αρκτικόλεξων ήρθαν σε επαφή με τα βιβλία που αποσπάσματά τους είχαν διδαχθεί στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας. Επιπλέον, ενημερώθηκαν για τους κανόνες της δανειστικής βιβλιοθήκης, ξεφύλλισαν βιβλία που είναι διαθέσιμα για δανεισμό και τέλος έφτιαξαν τους δικούς τους σελιδοδείκτες.

Η δράση αυτή είχε ως στόχο – μέσω του παιχνιδιού και της συνεργασίας – να καλλιεργήσει τη φιλαναγνωσία των μαθητών και να τους ενθαρρύνει να συμμετέχουν ενεργά στον δανεισμό βιβλίων.