Αρχείο ημέρας 14 Απριλίου 2024

Συμμετοχή του σχολείου στις μαθητικές πεζοπορίες 2024 του Πεζοπορικού Ομίλου Ηρακλείου.

1η Μαθητική Πεζοπορία – Φόδελε

Το Σάββατο στις 30/03/2024, το 6ο Γυμνάσιο συμμετείχε στην 1η Μαθητική Πεζοπορία του 2024 που διοργάνωσε ο Πεζοπορικός Όμιλος Ηρακλείου. Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί πεζοπόρησαν στο Φόδελε. Απόλαυσαν τη φύση μέσω των χωματόδρομων δίπλα στο ποτάμι και μέσα από τους πορτοκαλεώνες και επισκέφτηκαν το βυζαντινό εκκλησάκι της Παναγίας του 11ου αιώνα!

2η Μαθητική Πεζοπορία – Αγία Βαρβάρα – Αξέντι – Άγιος Θωμάς – Παναγία Καρδιώτισσα

Με ιδιαίτερη χαρά συμμετείχαμε και στη 2η Μαθητική Πεζοπορία του 2024, το Σάββατο στις 13/04/2024. Η πεζοπορία ξεκίνησε από την Αγία Βαρβάρα και πέρασε από τον οικισμό Αξέντι. Διασχίσαμε ολάνθιστα λιβάδια,  λαξευτά πατητήρια, βυζαντινά ξωκλήσια, ακόμα και λαξευτούς τάφους μέσα στον Άγιο Θωμά και καταλήξαμε στην αυλή της Παναγίας Καρδιώτισσας δίπλα  στο ποταμάκι και τους καταρράκτες. Εκεί στο τέλος της εκδρομής μας, οι μαθητές αναστοχάστηκαν και αφηγήθηκαν με τον δικό τους ιδιαίτερο τρόπο (ιστορίες, φωτογραφίες κ.α)  το αποτύπωμα της πορείας τόσο σε επίπεδο συναισθημάτων, όσο και αισθήσεων.

Ανυπομονούμε και σας προσκαλούμε να μοιραστούμε όλοι μαζί τα αγαθά της ανοιξιάτικής φύσης στην επόμενη και τελευταία Μαθητική Πεζοπορία για τη φετινή σχολική χρονιά 2023-2024, το Σάββατο στις 18/05/2024.

Ευχαριστούμε πολύ τον Πεζοπορικό Όμιλο Ηρακλείου και την υπεύθυνη του προγράμματος των μαθητικών πεζοποριών κα Πουλλά Ελένη για την ευκαιρία που δίνουν στους μαθητές μας, στους γονείς τους και σε εμάς τους εκπαιδευτικούς να ζήσουμε τις εμπειρίες που προσφέρει η κρητική γη.

Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί:

Βαρδάνης Γιάννης