Αρχική » Δραστηριότητες » Εκπαιδευτικές δραστηριότητες » Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Μουσείο Μουσικών Οργάνων «ΘΥΡΑΘΕΝ»

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Μουσείο Μουσικών Οργάνων «ΘΥΡΑΘΕΝ»

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 οι μαθητές των τμημάτων Α2 και Α3 επισκέφθηκαν το Μουσείο Μουσικών Οργάνων «ΘΥΡΑΘΕΝ» στα πλαίσια του μαθήματος Μουσικής- Οργανογνωσίας. Οι μαθητές ταξίδεψαν μουσικά σε πολλές χώρες του κόσμου ενώ παράλληλα ήρθαν σε επαφή με τα Μουσικά όργανα του Μουσείου.

Έγινε μια προσέγγιση με τη μουσική παράδοση και τις ποικίλες εκφάνσεις της, μάθανε τα παιδιά να κατηγοριοποιούν τα όργανα σε Έγχορδα, Πνευστά, Κρουστά, Ιδιόφωνα, να κατανοούν την έννοια του ρυθμού με Body Percussion και να αυτοσχεδιάζουν με ιδιόφωνα- μεμβρανόφωνα όργανα.

Η ξενάγηση στο χώρο του Μουσείου έδωσε τη χαρά στους μαθητές μας να δουν, να ακούσουν και να πειραματιστούν με διάφορα Μουσικά όργανα όπως το Λαούτο, το Μαντολίνο, το Κλαρινέτο και το Κανονάκι.

Οι συνοδοί καθηγητές:

Μούστου Ουρανία ΠΕ79.01