Αρχείο ημέρας 11 Απριλίου 2024

Συμμετοχή του 6ου Γυμνασίου στο 1ο Μαθητικό Περιβαλλοντικό Συνέδριο στο Ζωγράφειο Λύκειο στην Κωνσταντινούπολη.

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας αποτελούμενη από μέλη του περιβαλλοντικού προγράμματος, “τί τΡΕχΕΙ με ΤΟ ΝΕΡΟ;” καθώς και της ομάδας δημιουργικής γραφής, “6ου αισθήσεις… Ζω, Δημιουργώ, Ονειρεύομαι” αλλά και του γενικότερου μαθητικού συνόλου συμμετείχε στο 1ο Μαθητικο Περιβαλλοντικό Συνέδριο του εθνικού εκπαιδευτικού δικτύου “Κωνσταντινούπολη – Θεσσαλονίκη, μια εκπαιδευτική συνύπαρξη – Πολίτες της Πόλης, Έλληνες της Οικουμένης” που πραγματοποιήθηκε στην Κωνσταντινούπολη, στο Ζωγράφειο Λύκειο, 4 με 7 Απριλίου 2024, υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Σκοπός του συνεδρίου η δημιουργία ενός δικτύου, μιας γέφυρας συνεργασίας εκπαιδευτικών και μαθητών από όλη την Ελλάδα αλλά και την ομογένεια με σημείο αναφοράς το περιβάλλον και την ανάγκη προστασίας του. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο το σχολείο μας πήρε μέρος στις εργασίες του συνεδρίου με αφίσα, η οποία συνδέοντας το παρελθόν και το παρόν του τόπου μας,  εστιάζει με δημιουργικό τρόπο στο νερό, το υπέρτατο αυτό αγαθό της ζωής και στην ανάγκη να το διαφυλάξουμε για τις επόμενες γενιές.

Παράλληλα μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαμε την ευκαιρία να περιηγηθούμε σε έναν τόπο μεγάλης ιστορικής αξίας για όλους τους Έλληνες, να επισκεφτούμε σημαντικά μνημεία πολιτισμού (Αγία Σοφία, Βασιλική κινστέρνα, Θεολογική Σχολή της Χάλκης) και να γνωρίσουμε την Κωνσταντινούπολη, την “Πόλη των πόλεων”.

Από τις πιο ξεχωριστές στιγμές του ταξιδιού μας η συνάντηση με τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο στον Ιερό Ναό της Παναγίας των Βλαχερνών, την Παρασκευή 5/4/2024, κατά τη διάρκεια της ακολουθίας των Γ’ Χαιρετισμών.

Μετά το πέρας αυτής, στη διάρκεια της ομιλίας του, ο Παναγιώτατος έκανε ιδιαίτερη αναφορά στην παρουσία του 6ου Γυμνασίου σε αυτόν τον ιδιαίτερο τόπο, τόσο από ιστορικής όσο και θρησκευτικής άποψης (ολόκληρη η ομιλία του Παναγιωτάτου  εδώ) .

Νιώθουμε, λοιπόν, την ανάγκη να απευθύνουμε τις θερμότερες ευχαριστίες μας προς τον Παναγιώτατο, για την τιμή να μας δεχτεί και να καλωσορίσει ξεχωριστά το σχολείο μας στο Ιερό Αγίασμα της Παναγίας των Βλαχερνών. Όλοι και όλες, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί νιώσαμε την πατρική του αγάπη και πληρωθήκαμε χαράς και ευλογίας.

Ευαισθητοποίηση μαθητών για τη φιλοζωία και το περιβάλλον.

Την Τετάρτη στις 10/04/2024 μαθητές της Γ’ Γυμνασίου, με συνοδούς τις καθηγήτριες: Σπουρδαλακη Πηνελόπη (ΠΕ78), Λένα Σωρού (ΠΕ07) και Ράνια Μούστου (ΠΕ79), παρακολούθησαν τη Δράση “Ενημέρωση και Ευαισθητοποίηση μαθητών σε σχολεία για τη φιλοζωία και το περιβάλλον” που οργάνωσε ο Δήμος Ηρακλείου στην Ανδρόγεω.

Η εκπαιδευτική δράση, που έγινε στα πλαίσια του μαθήματος: “Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή”, συμπεριλάμβανε προβολές βίντεο και συζήτηση για την προστασία αδέσποτων και δεσποζομενων ζώων.