Αρχείο ημέρας 24 Δεκεμβρίου 2022

Συντονισμός γνωστικού πεδίου φυσικών επιστημών.

Θεσμικό πλαίσιο : άρθρα 92 και 103 του νόμου 4823/2021, σχετική υπουργική απόφαση ΦΕΚ Τεύχος B’ 4509/2520.08.22
Στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων και καθηκόντων του ενδοσχολικού συντονιστή του γνωστικού πεδίου των φυσικών επιστημών Γρηγόρη Επιτροπάκη σε συνεργασία με τη Σ.Ε.Ε. ΠΕ04 Μαρία Καλαθάκη σχεδιάστηκαν, οργανώθηκαν και εκτελέστηκαν δύο διδακτικές παρεμβάσεις, στη Φυσική και στην Χημεία, τις οποίες παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ04 του σχολείου μας, την 20η Δεκεμβρίου 2022.

Η 1η διδακτική παρέμβαση έγινε από την χημικό Ευαγγελία Λαγουδάκη στο τμήμα Γ1 . Δείτε ΕΔΩ σχετικά.

Η 2η διδακτική παρέμβαση έγινε από το φυσικό Γρηγόρη Επιτροπάκη στο τμήμα Γ5. Η διδακτική παρέμβαση αυτή είναι μέρος μιας πειραματικής διδακτικής ακολουθίας που στοχεύει να βοηθήσει τους μαθητές
• να συνδέσουν τον κόσμο των ιδεών με τον κόσμο των αντικειμένων και παρατηρησίμων πραγμάτων
• να κατανοήσουν βασικές έννοιες των ηλεκτρικών κυκλωμάτων όπως η ένταση, η τάση, η αντίσταση και να εφαρμόζουν τις αρχές διατήρησης του ηλεκτρικού φορτίου και της ενέργειας στην μελέτη των ηλεκτρικών κυκλωμάτων.

Ακολούθησε Αναστοχασμός. Τη σχετική συζήτηση κατεύθυνε η Σ.Ε.Ε. Μαρία Καλαθάκη.

Επί τη ευκαιρία, η φυσικός Ραλούκα Μακρή παρουσίασε τις αρχές του ρουμανικού εκπαιδευτικού συστήματος.

Δειγματική Διδασκαλία στη Χημεία.

Στο πλαίσιο των δειγματικών διδασκαλιών που πραγματοποίησαν οι ΠΕ04 καθηγητές του σχολείου μας, η χημικός μας, Ευαγγελία Λαγουδάκη παρουσίασε διδακτικό σενάριο που σχεδίασε, με θέμα: “Μέτρηση pH προϊόντων καθημερινής χρήσης και τροφίμων, με τη χρήση pH/μετρικού χαρτιού και δεικτών. Αραίωση και μέτρηση του pH σε αραιωμένα υδατικά διαλύματα. Παρακολούθηση αντίδρασης εξουδετέρωσης με τη χρήση του δεικτών”.

Το σενάριο αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο για την κατανόηση της έννοιας του pH και της μέτρησής του, όσο και για την επανάληψη ολόκληρου του πρώτου κεφαλαίου της διδακτέας ύλης της Γ’ Γυμνασίου. Βασίζεται στη διαρκή εμπλοκή των μαθητών, οι οποίοι δουλεύοντας ομαδοσυνεργατικά, ερευνούν τόσο το pH προϊόντων καθημερινής χρήσης, όσο και τις αντιδράσεις Οξέων- Βάσεων- Αλάτων και -μέσω της καθοδηγούμενης μάθησης- διερευνούν τα φαινόμενα και μακροσκοπικά, συνδέοντάς τα με την καθημερινότητά τους. Στη συνέχεια επεκτείνουν τις διαπιστώσεις τους σε περιβαλλοντικά ζητήματα (Οξίνιση υδάτινων οικοσυστημάτων λόγω φαινομένου του θερμοκηπίου).

Το σενάριο βασίζεται στις αρχές της διερευνητικής μάθησης (ανακαλυπτική μάθηση), της συνεργατικής μάθησης και της διαθεματικότητας (σύνδεση με άλλες θεματικές ενότητες όπως βιολογία, φαρμακευτική, περιβάλλον). Οι μαθητές του τμήματος Γ1 συνεργάστηκαν άψογα, αποδεικνύοντας, για άλλη μια φορά, ότι οι δεξιότητες που διαθέτουν δεν περιορίζονται μόνο στις επιστημονικές γνώσεις τους!