Αρχείο ημέρας 22 Δεκεμβρίου 2022

Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης στο σχολείο μας.

Εχθές 21/12/22, είχαμε την τιμή να υποδεχθούμε τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης κ.κ Ευγένιο. Τηρώντας την υπόσχεσή του να επισκεφτεί το σχολείο μας ύστερα από τη γενναιόδωρη προσφορά εικόνων, ο Σεβασμιότατος Αρχιεπίσκοπος δήλωσε χαρούμενος αλλά και συγκινημένος που περνά την πόρτα του σχολείου στο οποίο είχε κάποτε φοιτήσει .

Περιηγήθηκε τους χώρους του σχολείου, χαιρέτησε με φιλικότητα και εγκαρδιότητα τους καθηγητές και τους μαθητές και απευθυνόμενος στο σύνολο των μαθητών στον προαύλιο χώρο του σχολείου, μίλησε με θερμά λόγια για την αξία της εκπαίδευσης, το δώρο της νιότης αλλά και τις απειλές της σύγχρονης εποχής όπως ο εθισμός στο διαδίκτυο και ο εκφοβισμός. Στους μαθητές απευθύνθηκε επίσης και ο Συντονιστής Θεολόγων κος Γιώργος Στριλιγκάς, ο οποίος αναφερόμενος στην ιστορικότητα του σχολείου, εντόπισε τον συμβολισμό του σημείου στο οποίο είναι χτισμένο καθώς εκεί που κάποτε χτίζονταν προμαχώνες για να αντιμετωπιστούν εχθρικές εισβολές, τώρα χτίζονται σχολεία.

Στη συνέχεια, ο Σεβασμιότατος απόλαυσε χριστουγεννιάτικα τραγούδια από τη σχολική χορωδία και συγχρωτίστηκε με άνεση με τους μαθητές και τις μαθήτριες δείχνοντας ότι απολάμβανε την παρέα τους. Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η αμεσότητα και η φυσικότητα του λόγου του και ο προσηνής χαρακτήρας του.

Επίσκεψη στο ΕΝΕΕΓΥΛ

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία (3η Δεκεμβρίου)τα τμήματα ένταξης του σχολείου μας ( Β4 , Β5) πραγματοποιήσαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΕΝΕΕΓΥΛ ( Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο και Λύκειο) στον Άγιο Ιωάννη Χωστό.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας πήραν μέρος σε κοινές δραστηριότητες ( δημιουργία αφίσας, βίντεο για τη διαφορετικότητα, παραδοσιακούς χορούς) και βίωσαν στην πράξη ότι όλοι είμαστε ίσοι αλλά διαφορετικοί!!

Συνόδευσαν οι καθηγητές Αντωνίου Μαρία και Μαναβακης Εμμανουήλ.