Αρχείο ημέρας 17 Δεκεμβρίου 2022

Ενδοσχολική Επιμόρφωση/Συντονισμός γνωστικού πεδίου φιλολόγων.

Φέτος η ενδοσχολική επιμόρφωση λαμβάνει κυρίως το χαρακτήρα οργάνωσης και υλοποίησης δειγματικών διδασκαλιών από εκπαιδευτικούς της ίδιας ειδικότητας αλλά και διδασκαλιών με την σύμπραξη περισσότερων ειδικοτήτων.
Στόχος να προάγουμε το πνεύμα της συνεργασίας και της διεπιστημονικότητας σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που ζητά το ” άνοιγμα της πόρτας ” του εκπαιδευτικού και του σχολείου και την ανταλλαγή απόψεων και καλών πρακτικών.
Πρώτη μας “άνοιξε την πόρτα” της αίθουσας διδασκαλίας η συνάδελφος φιλόλογος Χουλάκη Έλενα, η οποία σε συνεργασία με τη την ενδοσχολική συντονίστρια φιλολόγων Λιναρίτη Μαρία, οργάνωσε και πραγματοποίησε δειγματική διδασκαλία στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Α΄ Γυμνασίου στο θέμα “ Αφήγηση”. Η Μέθοδος που εφάρμοσε ήταν η άμεση ρητή διδασκαλία, με μοντελοποίηση και καθοδηγούμενη εξάσκηση.

Οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες και συν-εργάστηκαν άψογα με την καθοδήγηση της φιλολόγου, στην προσπάθειά τους να ανέβουν με επιτυχία το βουνό της Αφήγησης». Ακολούθησε συζήτηση , ανταλλαγή απόψεων και αναστοχασμός ανάμεσα στους συναδέλφους φιλολόγους που παρακολούθησαν τη διδασκαλία, μέσα στο πνεύμα της “κοινότητας μάθησης” που προάγουμε στο σχολείο μας.

Λιναρίτη Μαρία
Συντονίστρια ενδοσχολικής επιμόρφωσης/ενδοσχολική συντονίστρια γνωστικού πεδίου φιλολόγων

Συντονίστρια ενδοσχολικής επιμόρφωσης