Μετα μουσικής.

Την Τετάρτη 10/5/23 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη Φιλαρμονική του Δήμου Ηρακλείου .

Η αρχιμουσικός Δέσποινα Σκανδαλάκη παρουσίασε τα είδη των μουσικών οργάνων που συμμετέχουν, τον τρόπο που το καθένα λειτουργεί και τον ήχο που παράγει. Στη συνέχεια, η ορχήστρα υπό την καθοδήγηση του αρχιμουσικού Λεωνίδα Τζωρτζάκη μας παρέσυρε σε ένα υπέροχο μουσικό ταξίδι που ξεκίνησε με κομμάτια γνωστά από τον ξένο κινηματογράφο, τον ελληνικό κινηματογράφο, τους Olympians, κι άλλα.

Η χαρά μας ήταν μεγαλύτερη γιατί στο μουσικό σχήμα συμμετείχαν και δύο μαθήτριές μας, μια νυν και μια πρώην. Ευχαριστούμε πολύ όλα τα μέλη της Φιλαρμονικής που ανταποκρίθηκαν θετικά στην πρόσκλησή μας και γέμισαν τις αίθουσες του σχολείου μας με υπέροχη μουσική.