Αρχική » 2023 » Μάι » 22

Αρχείο ημέρας 22 Μαΐου 2023

Carmen

Την Τετάρτη 10/05/2023 οι μαθητές των τμημάτων Α3 και Γ5 του σχολείου μας στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής επισκέφτηκαν το Πολιτιστικό Συνεδριακό κέντρο Ηρακλείου προκειμένου να παρακολουθήσουν τη διάσημη όπερα «Κάρμεν» του Ζορζ Μπιζέ. Μια νέα παραγωγή σε συνεργασία με το θέατρο Grattacielo της Νέας Υόρκης.  Στην παράσταση αυτή,  στην οποία παρουσιάστηκαν τα πλέον δημοφιλή μέρη της όπερας, συνέπραξαν: η Φιλαρμόνια Ορχήστρα Αθηνών, το Χορωδιακό Σύνολο Ηρακλείου, η Χορωδία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μια πλειάδα διαπρεπών λυρικών καλλιτεχνών, σε μια παράσταση που τη σκηνοθεσία υπογράφει ο Στέφανος Κορωναίος και τη μουσική διεύθυνση ο Μύρων Μιχαηλίδης. Επιπρόσθετα, ο μαέστρος μίλησε και ξενάγησε τους μαθητές μας στον κόσμο της όπερας.

Ευχαριστούμε την κα Αγγελική Ζαχαράτου για την πρόσκληση, την Περιφέρεια Κρήτης και τον καλλιτεχνικό διευθυντή κ. Μύρωνα Μιχαηλίδη .

Οι συνοδοί Καθηγητές

Καρύδη Αικατερίνη