Αρχική » 2023 » Μάι » 23

Αρχείο ημέρας 23 Μαΐου 2023

Επίσκεψη στον 1ο Σταθμό της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ηρακλείου.

Την Πέμπτη, 18/05/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ4 επισκέφτηκαν τον 1ο Σταθμό της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ηρακλείου και είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν από το έμπειρο προσωπικό για τις δυσκολίες και την καθημερινότητα των πυροσβεστών, αλλά και για το τι θα πρέπει να κάνουν αν προκληθεί πυρκαγιά εντός ή εκτός σπιτιού. Επίσης, λειτούργησαν κατά κάποιο τρόπο ως πυροσβέστες χρησιμοποιώντας μέρος του εξοπλισμού τους και είδαν από κοντά πως λειτουργεί το συντονιστικό κέντρο.
Η δράση αυτή, έγινε στο πλαίσιο διδασκαλίας του μαθήματος της Πολιτικής Παιδείας, ενέκρινε η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου και συνόδευσαν η υπεύθυνη διδασκαλίας κα Δέλλα Δήμητρα (ΠΕ78) και η κα Θειακάκη Μαρία (ΠΕ04.04).
Ευχαριστούμε θερμά τον Διοικητή κο Σελληνιωτάκη για τη φιλοξενία, όπως και το υπόλοιπο προσωπικό για την όλη ενημέρωση των μαθητών μας.