Αρχική » 2023 » Μάι » 17

Αρχείο ημέρας 17 Μαΐου 2023

Συνδιδασκαλία-Συνομιλία Ιστορίας και Θρησκευτικών.

Την Πέμπτη 11/05/2023, στο τμήμα  Β2 του σχολείου μας, τη δεύτερη και τρίτη ώρα  του ωρολογίου προγράμματος,  πραγματοποιήθηκε  συνδιδασκαλία  από τους εκπαιδευτικούς Μπαλαμούτσου Μαγδαληνή (φιλόλογο) και  Μαλακόζη  Ευστράτιο (θεολόγο). Το θέμα της αφορούσε την «Εικονομαχία», αντικείμενο κοινό των μαθημάτων της Ιστορίας και των Θρησκευτικών. Έγινε παρουσίαση των γεγονότων που οδήγησαν στη σοβαρότατη αυτή κρίση και συγκλόνισε το Βυζάντιο επί 130 χρόνια. Συζητήθηκαν τα αίτια  και το αποτύπωμα που άφησε στην Βυζαντινή Αυτοκρατορία κατά τους αιώνες που ακολούθησαν αλλά και στις σχέσεις της με τη Δύση.

Από θεολογική άποψη απαντήθηκε το ερώτημα ‘’Γιατί να ματώσει τόσο η Εκκλησία για την υπεράσπιση των Εικόνων’’. Εξετάστηκε η θεολογική προσέγγιση της εικόνας, ο λόγος που προσκυνούμε τις εικόνες, για ποιον λόγο απεικονίζουμε  με αυτό τον τρόπο τις εικόνες στην Ορθόδοξη Εκκλησία.

Ο χαρακτήρας της συνδιδασκαλίας ήταν πειραματικός. Υπήρξε έντονη διάδραση κατά τη διάρκεια της συνδιδασκαλίας μεταξύ καθηγητών (εισηγητών και παρευρισκομένων) και μαθητών , ενδεικτικό του ενδιαφέροντος και του προβληματισμού όλων των εμπλεκομένων για το θέμα και τις προεκτάσεις του, το οποίο κατά τη γνώμη έγκριτων ιστορικών δεν έχει φωτιστεί πλήρως ακόμη από την ιστορική έρευνα. Έτσι δημιουργήθηκε έντονα η αίσθηση, ολοκληρώνοντας τη δράση, πως, ό,τι συντελέστηκε μέσα στην αίθουσα εκείνες τις δύο ώρες, ήταν αποτέλεσμα της ειλικρινούς και φιλότιμης προσπάθειας όλων μας.

Όλο αυτό έγινε στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης και στο μοίρασμα της διδακτικής εμπειρίας με τους συναδέλφους. Παρακολούθησαν την συνδιδασκαλία συνάδελφοι διαφορετικών ειδικοτήτων , όπως επίσης και η συντονίστρια κ. Λιναρίτη Μαρία.