Αρχική » 2023 » Μάι » 13

Αρχείο ημέρας 13 Μαΐου 2023

Μετα μουσικής.

Την Τετάρτη 10/5/23 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη Φιλαρμονική του Δήμου Ηρακλείου .

Η αρχιμουσικός Δέσποινα Σκανδαλάκη παρουσίασε τα είδη των μουσικών οργάνων που συμμετέχουν, τον τρόπο που το καθένα λειτουργεί και τον ήχο που παράγει. Στη συνέχεια, η ορχήστρα υπό την καθοδήγηση του αρχιμουσικού Λεωνίδα Τζωρτζάκη μας παρέσυρε σε ένα υπέροχο μουσικό ταξίδι που ξεκίνησε με κομμάτια γνωστά από τον ξένο κινηματογράφο, τον ελληνικό κινηματογράφο, τους Olympians, κι άλλα.

Η χαρά μας ήταν μεγαλύτερη γιατί στο μουσικό σχήμα συμμετείχαν και δύο μαθήτριές μας, μια νυν και μια πρώην. Ευχαριστούμε πολύ όλα τα μέλη της Φιλαρμονικής που ανταποκρίθηκαν θετικά στην πρόσκλησή μας και γέμισαν τις αίθουσες του σχολείου μας με υπέροχη μουσική.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ 2022-2023

Οι μαθητές της φωτογραφικής ομάδας FLASHAKIA και της ομάδας εικαστικών ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ συμμετείχαν με ενθουσιασμό στην παρουσίαση των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτητων MADE IN SCHOOL 2023 που διοργανώθηκε απο τη Δθμια Ηρακλείου στο Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλειου την Παρασκευή 5 Μαιου.

Στη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν οι από κοινού συναντήσεις,δράσεις εντός σχολείου και επισκέψεις τους,οπως η συμμετοχή τους στο 2ο μαθητικό συνέδριο Φλωρεντίας,οι επισκέψεις στη Φωτογραφικη λέσχη Κρήτης, στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Ρεθύμνου και στην έκθεση ζωγραφικής στη Βασιλική Αγ.Μαρκου.
Στη συνέχεια παρουσίασαν τα έργα τους, πίνακες και φωτογραφίες, με θέματα:
-Κίνηση
-Αναγέννηση
-Ζώα
-Άνοιξη

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες Μυσκάκη Γ.,Αρκουλή Κ.,Δασκαλάκη Σ.,Σταματάκη Μ.,Χαριτάκη Αικ. ευχαριστούν θερμά τους μαθητες τους (σύνολο 60)για τη φετινή προσπάθεια τους,που δικαίως κέρδισε τις εντυπώσεις!