Αρχική » Δραστηριότητες » Εκπαιδευτικές δραστηριότητες » Ομιλία-συζήτηση σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό.

Ομιλία-συζήτηση σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό.

Την Τρίτη 29/11/2022, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ομιλία-συζήτηση της Συμβούλου Ψυχικής Υγείας-Ειδικής Παιδαγωγού και Συντονίστριας Σχολών Γονέων, κας Δρακοπούλου Ειρήνης με μέλη του  συλλόγου διδασκόντων του σχολείου μας με θέμα : «Αποκλίνουσες συμπεριφορές-σχολικός εκφοβισμός μεταξύ των εφήβων στο σχολικό περιβάλλον».

Στη ομιλία της η κα Δρακοπούλου τόνισε τη σημασία της ουσιαστικής πρόληψης έναντι της καταστολής και την ανάγκη ολιστικής προσέγγισης του φαινομένου με συμμετοχή- συνεργασία της οικογένειας, των αρμόδιων φορέων και όλης της σχολικής κοινότητας.

Η συζήτηση κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των συμμετεχόντων και αποφασίστηκε η συνέχισή της σε δεύτερο χρόνο. Η υλοποίηση της παραπάνω δράσης έγινε με τη φροντίδα της Συμβούλου Σχολικής Ζωής του σχολείου μας κας Τσαγκαράκη Μαρίας.