Αρχική » Δραστηριότητες » Περιβαλλοντικές δραστηριότητες » Συμμετοχή σε πρόγραμμα ανακύκλωσης.

Συμμετοχή σε πρόγραμμα ανακύκλωσης.

Την Τρίτη, 06/12/2022 το 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου συμμετείχε στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα της Ανακύκλωσης που διεξήχθη στο χώρο της Βικελαίας στις 10.00.

Η κα. Χουλάκη Ελένη, φιλόλογος του 6ου Γυμνασίου, μαζί με τους μαθητές Σαχίνη Λυδία και Σεληνιωτάκη Νικόλαο εκπροσώπησαν το σχολείο στη συγκέντρωση αυτή με σκοπό να ενημερωθούν για τις εναλλακτικές μεθόδους ανακύκλωσης και την εγκατάσταση κατάλληλου εξοπλισμού ανακύκλωσης στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης .

Στο πλαίσιο αυτό έγινε παρουσίαση από την κα. Χουλάκη Ελένη η οποία εστίασε στην ανάγκη καθιέρωσης της ανακύκλωσης ως τρόπο ζωής των ανθρώπων και παράλληλα πρότεινε δράσεις περιβαλλοντικής αφύπνισης των μαθητών στο χώρο του σχολείου.

Η Γωνιά Ανακύκλωσης στο σχολείο μας.