Αρχείο ημέρας 30 Μαρτίου 2023

Το 6ο Γυμνάσιο στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο στη Φλωρεντία.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο που πραγματοποιήθηκε στη Φλωρεντία (16- 20 Μαρτίου 2023) με τη δημιουργία αφίσας και βίντεο με τίτλο Renaissance Journey:  Regno Di Candia” βασισμένα στο αναγεννησιακό παρελθόν του Ηρακλείου ή καλύτερα της Candia όπως οι Ενετοί ονόμαζαν την πόλη μας.

Το υλικό της παρουσίασης, βασίστηκε στη δουλειά της φωτογραφικής ομάδας Flashakia και της χορωδίας του σχολείου που δούλεψαν ακούραστα και με έμπνευση με τη βοήθεια των καθηγητών τους (Ουρανία Μούστου-Χορωδία, Μυσκάκη Γεωργία- Φωτογραφική Ομάδα, Φίλη Μαρία- Αφίσα, παρουσίαση).

Εμπλουτίσαμε όμως τη συμμετοχή μας στο συνέδριο με πολλές άλλες δράσεις και επισκέψεις. Έτσι, πριν την αναχώρησή μας είχαμε μια ευχάριστη στάση στο Ναύπλιο. Φτάνοντας στην Ιταλία, στο Maranello επισκεφτήκαμε το μουσείο της Ferrari, στο Τορίνο το Μουσείο Κινηματογράφου και το Αιγυπτιακό Μουσείο, στη Βερόνα την Αρένα και το Σπίτι των Καπουλέτων. Στην επιστροφή μας γνωρίσαμε την όμορφη Αμφιλοχία. Φυσικά καθημερινά εμπλουτίζαμε με μικρές ευχάριστες εξορμήσεις το χρόνο μας.

Η επιτυχία όμως της εκδρομής δεν βασίστηκε μόνο στη συνολική οργάνωση αλλά και στην πραγματικά παραδειγματική και άψογη συμπεριφορά και συνεργασία όλων των μαθητητών και μαθητριών που συμμετείχαν. Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν η διευθύντρια Περβολαράκη Αικατερίνη, η υποδιευθύντρια Τσαγκατάκη Καλλιόπη, η φιλόλογος Μυσκάκη Γεωργία, η Χημικός Λαγουδάκη Ευαγγελία και η Μαθηματικός Τσαγκαράκη Μαρία.

Ευχαριστούμε πολύ τη γιατρό, και παλιά μαθήτρια του 6ου, Καπαρουνάκη Χρυσή που παρείχε αφιλοκερδώς στην εκδρομή τις υπηρεσίες της και τη στήριξή της. Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στο πρακτορείο Vai Travel και ιδιαίτερα στην Αικατερίνη Σοφουλάκη, για τον επαγγελματισμό και την άψογη συνεργασία.

Αναζητήστε τις εργασίες που παρουσίασε το σχολείο μας, στα Πρακτικά του 2ου Διεθνούς Μαθητικού Συνεδρίου

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ NEAKRITI