Αρχείο ημέρας 9 Μαρτίου 2023

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΙΑΛΟΓΟΥ.

Την Κυριακή, 5/3/2023,οι μαθητές του τμήματος Β2 Μαθιουδάκης Νίκος, Μακριδάκη Ελένη, Μαλαθράκη Μαρίνα, Μαλαθράκης Χαράλαμπος, Πάγκαλος Αντώνης καθώς και η μαθήτρια του Β1 Καφφετζάκη Ηλέκτρα, συνοδευόμενοι-ες από την κ.Μπαλαμούτσου Μαγδαληνή, συμμετείχαν στην Ημέρα Διαλόγου στον χώρο «Πολύκεντρο Νεολαίας» του Δήμου Ηρακλείου (οδός Κοραή), από τις 12.00 ως τις 5.00 μ.μ. Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την Πρωτοβουλία για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων1 στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Συζητώντας για την ψυχική υγεία», που πραγματοποιείται σε πέντε πόλεις τις Ελλάδας και έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας, σε συνεργασία με την Παιδοψυχιατρική Κλινική του ΠΑΓΝΗ. Η εκδήλωση συντονίστηκε από τον Γιώργο Μόσχο, πρώην Βοηθό Συνήγορο του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού (Συνήγορο του Παιδιού) και ομάδα συνεργατών της Πρωτοβουλίας.

Η Ημέρα Διαλόγου  περιελάμβανε παιχνίδια γνωριμίας, ανταλλαγή απόψεων, δημιουργικές ομάδες εργασίας, συζητήσεις με ειδικούς ψυχικής υγείας και διατύπωση προτάσεων από τους συμμετέχοντες εφήβους και έφηβες. 31 αγόρια και κορίτσια που φοιτούν σε διάφορα γυμνάσια και λύκεια του νομού, πήραν μέρος στην εκδήλωση, μέσα από μία ανοιχτή διαδικασία εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Στις 5.00 μ.μ. ακολούθησε ενημέρωση εκπαιδευτικών των σχολείων που εκπροσωπήθηκαν στην εκδήλωση, σχετικά με τις προτάσεις των παιδιών, το έργο της Πρωτοβουλίας για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων και τη λειτουργία Εφηβικής Συμβουλευτικής Ομάδας στο Ηράκλειο από τον Σεπτέμβριο του 2023.

1Η Πρωτοβουλία για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων υλοποιείται στο πλαίσιο της διεθνούς Πρωτοβουλίας για την Υγεία του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), σε συνεργασία με το Child Mind Institute και ένα Δίκτυο Ελλήνων επαγγελματιών, με εξειδίκευση στην ψυχική υγεία και ψυχοκοινωνική φροντίδα παιδιών και εφήβων. Στόχος της Πρωτοβουλίας είναι η ενδυνάμωση των επαγγελματιών του πεδίου και η ενίσχυση της παρεχόμενης φροντίδας ψυχικής υγείας σε παιδιά και εφήβους.