Αρχείο ημέρας 21 Μαρτίου 2023

Σκυταλοδρομία Ποίησης.

Η πρώτη τάξη του σχολείου μας με τις καθηγήτριες Κριθαράκη Δήμητρα, Μαθιουδάκη Ευαγγελία και Χαριτάκη Κατερίνα, πήρε μέρος στη σκυταλοδρομία ποίησης που διοργάνωσε το Εργαστήρι Δημιουργικής Γραφής και Έκφρασης, για τα γυμνάσια και τα λύκεια του νομού μας.

Είναι μεγάλη η χαρά μας, γιατί τα πρωτάκια μας αναζήτησαν ποιήματα, επέλεξαν λέξεις – σκυτάλες και, όσα ήθελαν, συνέθεσαν και τις δικές τους ποιητικές δημιουργίες με τις λέξεις αυτές.

Είναι όμως ακόμη μεγαλύτερη η χαρά μας, γιατί το ποίημα του μαθητή μας, Αλέξη Καλαντίδη, με τον τίτλο “Το χρώμα του κόσμου” του τμήματος Α6 (υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαθιουδάκη Ευαγγελία)  ξεχώρισε και βραβεύτηκε.

Δείτε σχετικό άρθρο της εφημερίδας ΠΑΤΡΙΣ

Θερμά συγχαρητήρια, λοιπόν, σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες μας !!!

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ( Επεξεργασία: Εύα Μαθιουδάκη)

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Μουσείο Χριστιανικής Τέχνης.

Το Α2 επισκέφτηκε το Μουσείο Χριστιανικής Τέχνης «Αγία Αικατερίνη Σιναιτών» την Παρασκευή 17/3/2023.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο μουσείο από την κα. Ψυλλάκη.

Είδαν την έκθεση «Άγιοι βρακοφόροι και φουστανελάδες», τις εικόνες και τα κειμήλια της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης, ιδιαίτερα τις έξι σύνθετες εικόνες του Μιχαήλ Δαμασκηνού από τη Μονή Βροντασίου.

Συνοδοί καθηγητές: Σκανδαλάκη Μαρία και Παπαστεφανάκη Ελένη

Επίσκεψη στη Μονή Σιναιτών