Αρχείο ημέρας 29 Ιανουαρίου 2023

Εκδήλωση.

Την Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, εκδήλωση με θέμα:

«Οι συνέπειες του εγκλεισμού, λόγω κορωνοΪού, στην επικοινωνιακή/μαθησιακή εξέλιξη των εφήβων και οι τρόποι διαχείρισής τους»

Η ομιλήτρια, κ. Ρουσοχατζάκη Μαρία, Λογοπαθολόγος MS, CCC, Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Επικοινωνίας, εστίασε στην ανάγκη επαναπροσδιορισμού της σχέσης μας με τους/τις εφήβους, στη βάση ενός αξιακού κώδικα που θα εμπνέει τον σεβασμό προς τους άλλους και την αναζήτηση της γνώσης τόσο ως αυταξίας όσο και ως μέσο προόδου και ολοκλήρωσης του ατόμου.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση μεταξύ των παρευρισκομένων και της ομιλήτριας.

Ευχαριστούμε θερμά, για την παρουσία τους στο σχολείο μας, τόσο την κ. Ρουσοχατζάκη Μαρία όσο και όλους όσους μπόρεσαν να παρευρεθούν.

Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και εντάσσεται στο πλαίσιο των προγραμματισμένων δράσεων του άξονα «Σχέσεις Σχολείου – οικογένειας».

Οι καθηγήτριες:

Καρύδη Αικατερίνη, Λαγουδάκη Ευαγγελία, Σταματάκη Μαρία, Ραμουτσάκη Ευαγγελία και Ξανθάκη Ευγενία