Αρχική » Δραστηριότητες » Eυρωπαϊκά Προγράμματα » Το 6ο Γυμνάσιο στο Erasmus days 2022.

Το 6ο Γυμνάσιο στο Erasmus days 2022.

Μαθητές/τριες και καθηγήτριες του σχολείου μας το οποίο συμμετέχει ως σχολείο – πιλότος  στο έργο SAFER πρόγραμμα Erasmus+(KA3-Κοινωνική ένταξη και κοινές αξίες: η συμβολή στον τομέα της εκπαίδευσης και της κατάρτισης ),έδωσαν το παρόν στην εκδήλωση “Ημέρες Erasmus 2022 – Πάμε πλατεία με τα σχολεία” που διοργάνωσε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η  Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Κρήτης την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου στην Πλατεία Ελευθερίας.

Ως δραστηριότητα ευαισθητοποίησης ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό, οι μαθητές μας αποτύπωσαν σε χαρτόνια τις απόψεις τους για τη διαφορετικότητα και την αποδοχή της στο σχολικό και οικογενειακό περιβάλλον αλλά και σε προσωπικό επίπεδο. Στη δράση αυτή παρωθήθηκαν να συμμετάσχουν και μαθητές – επισκέπτες από άλλα σχολεία (Λύκεια και Δημοτικά) που επιθυμούσαν να καταγράψουν την άποψή τους.