Αρχείο ημέρας 17 Οκτωβρίου 2022

Το 6ο Γυμνάσιο στο Erasmus days 2022.

Μαθητές/τριες και καθηγήτριες του σχολείου μας το οποίο συμμετέχει ως σχολείο – πιλότος  στο έργο SAFER πρόγραμμα Erasmus+(KA3-Κοινωνική ένταξη και κοινές αξίες: η συμβολή στον τομέα της εκπαίδευσης και της κατάρτισης ),έδωσαν το παρόν στην εκδήλωση “Ημέρες Erasmus 2022 – Πάμε πλατεία με τα σχολεία” που διοργάνωσε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά η  Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Κρήτης την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου στην Πλατεία Ελευθερίας.

Ως δραστηριότητα ευαισθητοποίησης ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό, οι μαθητές μας αποτύπωσαν σε χαρτόνια τις απόψεις τους για τη διαφορετικότητα και την αποδοχή της στο σχολικό και οικογενειακό περιβάλλον αλλά και σε προσωπικό επίπεδο. Στη δράση αυτή παρωθήθηκαν να συμμετάσχουν και μαθητές – επισκέπτες από άλλα σχολεία (Λύκεια και Δημοτικά) που επιθυμούσαν να καταγράψουν την άποψή τους.

Συμμετοχή μαθητών του σχολείου μας σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης.

Στις 13 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη 18 μαθητών του τμήματος Α3  του 6ου Γυμνάσιου Ηρακλείου Κρήτης  με τη συνοδεία των καθηγητριών Κριθαράκη Δήμητρας και Σταματάκη Μαρίας, στο Ιστορικό Μουσείο Κρήτης.
Με αφόρμηση το μάθημα της Λογοτεχνίας και την περιγραφή τμήματος της παλιάς πόλης του Ηρακλείου, οι μαθητές μας έλαβαν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ιστορικού Μουσείου με βασικούς θεματικούς άξονες την οχυρωματική αρχιτεκτονική της πόλης, την τοπική ιστορία και τις αλλαγές στο αστικό περιβάλλον και τίτλο: “Χάνδακας, πόλη οχυρωμένη και ανοχύρωτη”.
Εξερευνώντας την ενετική οχύρωση του Ηρακλείου και εντοπίζοντας στη μακέτα της παλιάς πόλης διαφορετικά σημεία όπως το σχολείο τους, το λιμάνι κ.α έκαναν ένα ταξίδι στο περιπετειώδες παρελθόν, συγκρίνοντας τη ζωή των κατοίκων της πόλης με τα σύγχρονα βιώματά τους. Μέσα από τα τεκμήρια του Μουσείου, το ομαδικό παιχνίδι και την επιτόπια παρατήρηση στους δρόμους της πόλης ανακάλυψαν τις διαφορετικές πτυχές της τοπικής τους ιστορίας .

Ευχαριστούμε την παιδαγωγική ομάδα των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης για την όμορφη εμπειρία!