Αρχική » Δραστηριότητες » Εκπαιδευτικές δραστηριότητες » Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος στο Ενυδρείο Κρήτης

Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος στο Ενυδρείο Κρήτης

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Χημείας Β’ Γυμνασίου (ρύπανση υδάτων)  οι μαθητές των τμημάτων Β4 και Β6  με τη χημικό τους Ευαγγελία Λαγουδάκη, επισκέφτηκαν σήμερα το  Ενυδρείο Κρήτης όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: “Εξερευνώντας μια θαλάσσια απειλή, μια μικρή προσέγγιση στα μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζει η θάλασσά μας”. Μέσα από ένα δίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα εμπνευσμένο από τις ερευνητικές δραστηριότητες του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε) ανακαλύψαμε ποιες είναι οι μεγαλύτερες σύγχρονες προκλήσεις που σχετίζονται με τη θαλάσσια ρύπανση, πώς μας επηρεάζουν και με ποιους τρόπους μπορούμε να δράσουμε!   (Το πρόγραμμα περιλαμβάνει καθοδηγούμενη ξενάγηση στο ενυδρείο και ακολούθως μέτρηση και  παρατήρηση μικροπλαστικών  σε θαλάσσιο δείγμα με τη χρήση στερεοσκοπίων).

Ήταν μια πολύ εποικοδομητική μέρα για τους μαθητές μας και ελπίζουμε σύντομα να δοθεί η δυνατότητα και για τα υπόλοιπα τμήματα της Β τάξης να παρακολουθήσουν το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Οι μαθητές συνοδεύονταν από τις καθηγήτριες Ευαγγελία Λαγουδάκη, Τσαγκατάκη Καλλιόπη και Μαρία Αντωνίου.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.