Αρχείο ημέρας 16 Φεβρουαρίου 2023

Θέατρο μέσα στη σχολική τάξη.

Επιζητώντας την καλύτερη πρακτική για να ενισχυθούν οι σχέσεις μαθητών/μαθητριών μεταξύ τους, εκπαιδευτικοί του σχολείου μας οργάνωσαν και συντόνισαν δράση η οποία φέρνει τους μαθητές αντιμέτωπους με τις προκλήσεις της σχολικής πραγματικότητας.

Δύο ηθοποιοί (Αλίκη Ατσαλάκη, Θοδωρής Θεοδωρίδης) εντός της σχολικής τάξης και χρησιμοποιώντας απλά θεατρικά μέσα και συνεχή εναλλαγή ρόλων, αφηγούνται την «Ιστορία του Βίκτωρα και της Μαρίας», μια ιστορία σχολικού εκφοβισμού, αναζητώντας μαζί με τους θεατές-μαθητές λύσεις. Στη θέση του Βίκτωρα θα μπορούσε να είναι κάθε παιδί που έχει πέσει θύμα ενδοσχολικής βίας ή παρενόχλησης και στη θέση της Μαρίας κάθε συμμαθητής ή συμμαθήτρια που καλείται να πάρει θέση απέναντι στο φαινόμενο αυτό.
Πως μπορεί να σπάσει ο κύκλος της βίας; Είναι το κλειδί της λύσης οι παρατηρητές; Τι μπορεί να προτείνουν οι ίδιοι οι μαθητές ως λύση;

Μετά το τέλος της παράστασης, η οποία διαρκεί 25 λεπτά, ακολούθησε θεατροπαιδαγωγική δράση με εμψυχωτές τους δύο ηθοποιούς ή/και ανοιχτή συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες.
Ομάδα καθηγητών:
Κριθαράκη Δήμητρα