Επίσκεψη σε Έκθεση.

Την Τρίτη 24 /1 το τμήμα Β5 του σχολείου μας , με αφορμή το κείμενο που διδάχτηκαν στη Λογοτεχνία «Όταν πρωτοκατέβηκα στη Σμύρνη», επισκέφτηκαν την έκθεση που φιλοξενείται στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου με το τίτλο: Πρόσφυγες στην Κρήτη μετά τη Μικρασιατική καταστροφή». Η Έκθεση παρουσιάζει την προσπάθεια των προσφύγων της Μικρασιατικής καταστροφής για τη διατήρηση της της ταυτότητας και της συλλογικής μνήμης τους, τις περιπέτειες της άφιξης, της εγκατάστασης, της ενσωμάτωσης τους στην τοπική κοινωνία καθώς και τη συμβολή τους στη διαμόρφωση της κοινωνίας αυτής. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο της έκθεσης και έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον στα εκθέματα τόσο του υλικού πολιτισμού των προσφύγων, όσο και του πνευματικού, με την ποικίλη συνεισφορά τους στη διαμόρφωση της τοπική κουλτούρας.
Συνοδοί καθηγητές
Λιναρίτη Μαρία