Αρχείο ημέρας 23 Νοεμβρίου 2022

Τα Flashakia του 6ου στην ΕΦΕ Κρήτης.

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος “Τα Flashakia. Φωτογραφική Ομάδα 2022-2023″, την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου οι επίδοξοι φωτογράφοι μας επισκέφτηκαν τη Φωτογραφική Εταιρεία Κρήτης στην οδό Δ. Μποφώρ και είχαν την πρώτη τους γνωριμία με την τέχνη και την τεχνική της φωτογραφίας.
 Ο κ.Κώστας Δαλαβέρος, αντιπρόεδρος-τον οποίο ευχαριστούμε θερμά-έδωσε πολύτιμες συμβουλές και μαζί επεξεργάστηκαν τις δικές τους φωτογραφίες της Α’ θεματικής ενότητας του προγράμματος :”Η κίνηση στη ζωή μας”.
 Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο του Ηρακλείου και εντόπισαν τα ενετικά κτήρια και τις κρήνες για την επόμενη εργασία τους.
 Τέλος, οι μαθητές μας επισκέφτηκαν την έκθεση ζωγραφικής στη Βασιλική Αγ. Μάρκου.

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: ΜΥΣΚΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ,ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ
ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΣΑ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ:ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ ΣΟΦΙΑ,ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ:32

Επίσκεψη στον Σταθμό Πυροσβεστικής.

Την Τρίτη, 22/11/2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γ2 του σχολείου μας, επισκέφτηκαν τον 1ο Σταθμό Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ηρακλείου, όπου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από το έμπειρο και ειδικά εκπαιδευμένο προσωπικό για την καθημερινότητα και τις δυσκολίες του επαγγέλματος των πυροσβεστών, καθώς και για βασικά θέματα προστασίας και ασφάλειας από πυρκαγιές.

Επίσης, τους δόθηκε η ευκαιρία να αναλάβουν το ρόλο του πυροσβέστη, χρησιμοποιώντας κάποιο από το βασικό εξοπλισμό και να ενημερωθούν από το Συντονιστικό Κέντρο για τις πρωταρχικές ενέργειες αντιμετώπισης συμβάντων.

Η συγκεκριμένη δράση, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο διδασκαλίας του μαθήματος της Κοινωνικής & Πολιτικής Αγωγής από την υπεύθυνη καθηγήτρια Δέλλα Δήμητρα (ΠΕ78), συνόδευσε η κα Τσαγκαράκη Μαρία (ΠΕ03) και ενέκρινε η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου.

Ευχαριστούμε θερμά τον Διοικητή κο Σελληνιωτάκη, τον Υποδιοικητή κο Δασκαλάκη για τη φιλοξενία και τους Υπαρχιπυροσβέστες κο Μιχελουδάκη Κωνσταντίνο, κο Ξαγοραράκη Γιώργο και τον κο Φουστανάκη Κωνσταντίνο για την ενημέρωση από το Συντονιστικό Κέντρο.