Αρχική » Δραστηριότητες » Ομιλία-συζήτηση για τη συμπερίληψη

Ομιλία-συζήτηση για τη συμπερίληψη

Την Παρασκευή 18 Μαρτίου 2022, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ομιλία-συζήτηση με την Ειδική Παιδαγωγό με ειδίκευση στις Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες και Συνθετική Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας. κ. Δρακοπούλου Ειρήνη.

Το θέμα της ομιλίας ήταν : “Οι μαθησιακές δυσκολίες παράγοντας που δύναται να επηρεάσει τη συμπεριφορά, τη κοινωνικοποίηση και τις διαπροσωπικές σχέσεις των παιδιών. Ο ρόλος της συμπερίληψης στη βελτίωση ή την άμβλυνση των παρακάτω προβλημάτων”. Η ομιλία-συζήτηση υπήρξε πολύ διδακτική για όλους τους συμμετέχοντες καθηγητές καθώς η συνεργασία καθηγητή τάξης και ειδικού είναι ιδιαίτερα χρήσιμη και αποτελεσματική στη δημιουργία συνθηκών για έγκαιρο εντοπισμό και παρέμβαση σε προβλήματα τα οποία μπορεί να συνδέονται είτε με τη μάθηση, είτε με τη συναισθηματική κατάσταση, είτε με τη συμπεριφορά του παιδιού. Δόθηκαν κίνητρα για προβληματισμό και σκέψεις για εναλλακτικές πρακτικές αντιμετώπισης προβλημάτων που καθημερινά συναντάμε στο σχολείο μας.