Αρχική » Δραστηριότητες » Eυρωπαϊκά Προγράμματα » Το SAFER στη διοργάνωση Erasmus Days.

Το SAFER στη διοργάνωση Erasmus Days.

Την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο της πρώτης εκδήλωσης του διημέρου για τον εορτασμό των Erasmus+ Days 2023 που διοργάνωσε η ΠΔΕ Κρήτης στο Πολύκεντρο του Δ. Ηρακλείου, με θέμα: “Πολυμορφία, Συμπερίληψη και Διαφορετικότητα” συζητήθηκε η πιλοτική εφαρμογή του ολιστικού εκπαιδευτικού προγράμματος Erasmus+ “Safer-Ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων και θεμελιωδών δικαιωμάτων για την πρόληψη του εκφοβισμού”με τη συμβολή των δύο Συμβούλων Π.Ε., κας Ανδρ. Σπαθαράκη και κας Μ. Πρατσίνη, μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του έργου, καθώς και μέσω των βιωματικών δράσεων ομάδων μαθητών του 11ου Δ.Σ. Ηρακλείου και 6ου Γυμνασίου Ηρακλείου, σχολείων πιλοτικής εφαρμογής του SAFER.

Το σχολείο μας συμμετείχε με την παρουσίαση-αφήγηση ενός ποιήματος για δυο φωνές με θέμα τη σχολική βία από τους μαθητές της Γ’ τάξης Αποστολάκη Γεώργιο, Ζερβάκη Βασίλειο, Μαντιδάκη Ιωάννη, Μεσοχωριανάκη Τίμο και Προκοπάκη Μιχάλη. Υπεύθυνεςκαθηγήτριες: Βερίγου Ιωάννα, Θεοδοσιάδη Ελένη, Καφτάκη Ροδούλα, Φίλη Μαρία.