Αρχική » Δραστηριότητες » Εκπαιδευτικές δραστηριότητες » Επίσκεψη στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογιας

Επίσκεψη στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογιας

Οι μαθητές των τμημάτων Α4, Α5, Α6 και Α7 επισκέφτηκαν το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κώστα Κοτσανά στο Ηράκλειο. Ανακάλυψαν ότι ο άνθρωπος είχε πάντοτε ίδιες ή παρόμοιες ανάγκες και ανέκαθεν αναζητούσε τρόπους για να βελτιώσει και να κάνει πιο εύκολη τη ζωή του. Ήρθαν σε επαφή με την αρχαία ελληνική σοφία και ευφυΐα και με τεχνολογικές εφευρέσεις που χρησιμοποιούνται ακόμα και σήμερα με την ίδια λογική άλλα με σύγχρονη υλοποίηση. Στόχος της δράσης ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν τα τεχνολογικά επιτεύγματα της Αρχαίας Ελλάδας και να εμπνευστούν για νέες εφευρέσεις και ανακαλύψεις. Να εμπνευστούν ώστε στο μέλλον ίσως να βάλουν το λιθαράκι τους για την εξέλιξη της τεχνολογίας που να υπηρετεί τον άνθρωπο και θα αλλάξει για πάντα το μέλλον της ανθρωπότητας.

Υπεύθυνες Καθηγήτριες:

Καφτάκη Ροδούλα