Αρχείο ημέρας 20 Ιουνίου 2023

Η Κρήτη μέσα από τα μάτια τους.

Τον Μάιο του 2023, υποδεχτήκαμε με χαρά την ανακοίνωση του 1ου Παγκρήτιου Διαγωνισμού Ψηφιακής Φωτογραφίας με θέμα “Η Κρήτη μέσα από τα μάτια μας” που διοργανώνει η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης σε συνεργασια με τη Φωτογραφική Εταιρεία Ηρακλείου.

Ο διαγωνισμός απευθύνονταν σε σχολεία  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και συμμετείχαν 132 μαθητές και μαθήτριες από όλη την περιφέρεια με 720 φωτογραφικά έργα.

Από το 6ο Γυμνάσιο,  μαθητές/τριες εκδήλωσαν ενδιαφέρον για συμμετοχή  έχοντας διανύσει μια ιδιαίτερα δημιουργική χρονιά μέσα από τα πολιτιστικά προγράμματα ΤΑ FLASHακια -Ομάδα Φωτογραφίας (με συντονίστρια την κα. Μυσκάκη Γεωργία) και ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ (με συντονίστρια την κα.Αρκουλή Κυριακή).

Βραβεύτηκαν στις 9/6/2023 οι παρακάτω μαθήτριες της Α’τάξης:

ΑΡΓΥΡΩ ΒΙΤΑΛΗ .

ΕΠΑΙΝΟΣ στην κατηγορία “Κρητικό τοπίο” με φωτογραφικό θέμα : ” Ηλιοβασίλεμα και Κρήτη”

ΟΛΓΑ ΡΩΞΑΝΗ ΖΑΧΑΡΑΚΗ

ΔΙΑΚΡΙΣΗ στο φωτογραφικό θέμα “Βουνό και Θάλασσα”.

Θα θέλαμε να εκφράσουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στους μαθητές που συμμετείχαν και στους γονείς που ενθαρρύνουν τα παιδιά τους να εκφράζονται δημιουργικά. Ευχόμαστε να συνεχίσουν να αποτυπώνουν στιγμές και σκέψεις μέσα από την τέχνη της φωτογραφίας.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες Μυσκάκη Γεωργία και Δασκαλάκη Σοφία σας εύχονται χαρούμενο καλοκαίρι.