Αρχική » Δραστηριότητες » Εκπαιδευτικές δραστηριότητες » ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ.

ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ.

ΠΛΑΙΣΙΟ
Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας Α’ Γυμνασίου οι μαθητές του τμήματος Α4 επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, ένα από τα πιο αξιόλογα Μουσεία στην Ελλάδα, για να θαυμάσουν από κοντά τα μοναδικά αριστουργήματα της Μινωικής Τέχνης που δημιουργήθηκαν την 3η και 2η χιλιετία π.Χ.

ΕΚΘΕΜΑΤΑ

Τα παιδιά περιηγήθηκαν στις αίθουσες του Μουσείου. Θαύμασαν τον Δίσκο της Φαιστού, τα περίτεχνα Καμαραϊκά αγγεία, τις υπέροχες τοιχογραφίες με σκηνές από το φυσικό περιβάλλον και τα λατρευτικά έθιμα (ταυροκαθάψια).
Τους εντυπωσίασαν τα ειδώλια, τα αντικείμενα από την καθημερινή ζωή των Μινωιτών, τα υπέροχα κοσμήματα, οι σαρκοφάγοι.

ΜΙΝΩΙΚΟ ΑΝΑΚΤΟΡΟ

Παρατηρώντας την μακέτα του Μινωικού Ανακτόρου είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν το μέγεθος και την μεγαλοπρέπειά του.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ

Η επίσκεψη σε ένα Αρχαιολογικό μουσείο είναι ότι πιο κοντινό έχει η ανθρωπότητα σε βόλτα με χρονομηχανή. Μας δίνει μια μοναδική ευκαιρία να ταξιδέψουμε στο μακρινό παρελθόν και να ρίξουμε μια κλεφτή ματιά στη ζωή και τις συνήθειες των ανθρώπων που έζησαν στα ίδια μέρη που ζούμε κι εμείς σήμερα.

Η ξενάγηση έγινε από την φιλόλογο Κοντουδάκη Ελένη την οποία ευχαριστούμε θερμά.

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ:
ΚΑΡΥΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΠΕ06                             ΣΚΑΝΔΑΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΠΕ01