Αρχική » 2022 » Μάι » 27

Αρχείο ημέρας 27 Μαΐου 2022

Συμμετοχή μαθητών του 6ου Γυμνασίου Ηρακλείου σε προγράμματα του Ιστορικού Μουσείου Κρήτης.

Το μήνα Μάρτιο, και συγκεκριμένα στις 16 και 22 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη  των τμημάτων Α1 και Α2  αντίστοιχα στο Ιστορικό Μουσείο Κρήτης στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας (ενότητα 6η: Οι δημιουργικές δραστηριότητες στη ζωή μου) αλλά και της Ν.Λογοτεχνίας.

Οι μαθητές συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μες στα δωμάτια μ’ όλου του κόσμου τους θησαυρούς». Η εξαιρετική μουσειοπαιδαγωγός κ. Στέλλα Μαλλιαράκη, υπεύθυνη του τμήματος εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Ι.Μ.Κ., βοήθησε τα παιδιά, με αφετηρία τις συλλογές του Μουσείου και μέσα από βιωματικά παιχνίδια, ν’ αντιληφθούν πώς οργανώνεται ένας τέτοιος οργανισμός, ποιοι επαγγελματίες συμμετέχουν, πώς ο καθένας συμβάλλει συνεργαζόμενος με τους άλλους, στο στήσιμο μιας έκθεσης. Τα παιδιά έκαναν μια μικρή βόλτα στις αίθουσες του Μουσείου και στάθηκαν ιδιαίτερα σε κείνη που είναι αφιερωμένη στο Νίκο Καζαντζάκη.Εκεί έχει ανασυσταθεί και εκτίθεται το γραφείο του μεγάλου κρητικού συγγραφέα, όπως ακριβώς ήταν στην Antibes της Γαλλίας, όπου ο συγγραφέας πέρασε τα τελευταία χρόνια της ζωής του(1948-1957). Η αίθουσα περιλαμβάνει επίσης χειρόγραφα, φωτογραφίες και σχέδια, εκατοντάδες εκδόσεις των βιβλίων του σε περισσότερες από τριάντα γλώσσες και προσωπικά αντικείμενα.

Οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κ.Στέλλα Μαλλιαράκη για την εξαιρετική ξενάγησή της στο χώρο του Μουσείου.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι καθηγητές: κ. Αντωνογιαννάκη Ελευθερία, κ.Κριθαράκη Δήμητρα .Διοργανώθηκε από την κ. Μπαλαμούτσου Λίνα

Πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων περιόδου Ιουνίου 2022.

Σας επισυνάπτουμε το πρόγραμμα των εξετάσεων και επισημαίνουμε τα παρακάτω:

Οι έλεγχοι των μαθητών/τριών του Β τετραμήνου 2022 θα αποσταλούν την ΤΡΙΤΗ 31 ΜΑΙΟΥ 2022 μέσω e-mail .

Παρακαλούμε οι μαθητές/τριές να προσέρχονται εγκαίρως στην ώρα της εξέτασης του κάθε μαθήματος. Να προσέξετε τις ώρες που αρχίζουν οι εξετάσεις των μαθημάτων.

Οι μαθητές να κρατούν 2 στυλό μπλέ , χάρακα(Γεωμετρία), γόμα(απαγορεύεται το διορθωτικό),
μπουκαλακι νερο.

Τα κινητά τηλέφωνα και ρολόγια smartwatch  δεν επιτρέπονται.

Μετά το τέλος της εξεταστικής ,θα ακολουθήσει η έκδοση των αποτελεσμάτων.
Όταν αυτή ολοκληρωθεί, θα αποσταλούν οι έλεγχοι ,που θα περιλαμβάνουν βαθμούς Α + Β  τετραμήνων και τελικών εξετάσεων.

Για τους μαθητές/τρίες της Γ Τάξης θα ακολουθήσει η εγγραφή τους στο Λύκειο. Η Πλατφόρμα
για την εγγραφή θα ανοίξει μετά τις 20 Ιουνίου. Θα σταλεί σχετικό e-mail τότε.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλους τους μαθητές μας και καλή συνέχεια των σπουδών στα παιδιά μας της Γ’ Γυμνασίου.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2022