Αρχική » Δραστηριότητες » ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Ευχαριστούμε την κυρία Στρατινάκη Βασιλική, ψυχολόγο του ΚΕΔΑΣΥ, η οποία, κατόπιν αιτήματός μας, επισκέφτηκε το σχολείο μας στις 24/2/2022 και μας παρέδωσε υλικό το οποίο υπάρχει πλέον στο σχολικό αποθετήριο και έχει σχέση με τον “σχολικό εκφοβισμό, τη διαδικασία επίλυσης συγκρούσεων, τη διαχείριση συναισθημάτων και την αντιμετώπιση στρεσογόνων καταστάσεων”.

Επιπλέον, οι καθηγήτριες Μαρία Σκανδαλάκη και Εύα Μαθιουδάκη ανέλαβαν να εξοικειωθούν με το υλικό και να ενημερωθούν για το παραπάνω θέμα ώστε να μπορούν να παρεμβαίνουν σε σχετικά προβλήματα.

Στην πράξη, η κ. Στρατινάκη δείχνοντας μεγάλη προθυμία και ενδιαφέρον ανταποκρίθηκε άμεσα σε κάλεσμά για πραγματοποίηση παρέμβασης σε τμήμα του σχολείου μας, στις 10/3/2022, προκειμένου να βελτιωθούν οι σχέσεις των μαθητών αλλά και οι ίδιοι να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα αποδοχής της διαφορετικότητας.