Αρχείο ημέρας 6 Απριλίου 2022

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Ευχαριστούμε την κυρία Στρατινάκη Βασιλική, ψυχολόγο του ΚΕΔΑΣΥ, η οποία, κατόπιν αιτήματός μας, επισκέφτηκε το σχολείο μας στις 24/2/2022 και μας παρέδωσε υλικό το οποίο υπάρχει πλέον στο σχολικό αποθετήριο και έχει σχέση με τον “σχολικό εκφοβισμό, τη διαδικασία επίλυσης συγκρούσεων, τη διαχείριση συναισθημάτων και την αντιμετώπιση στρεσογόνων καταστάσεων”.

Επιπλέον, οι καθηγήτριες Μαρία Σκανδαλάκη και Εύα Μαθιουδάκη ανέλαβαν να εξοικειωθούν με το υλικό και να ενημερωθούν για το παραπάνω θέμα ώστε να μπορούν να παρεμβαίνουν σε σχετικά προβλήματα.

Στην πράξη, η κ. Στρατινάκη δείχνοντας μεγάλη προθυμία και ενδιαφέρον ανταποκρίθηκε άμεσα σε κάλεσμά για πραγματοποίηση παρέμβασης σε τμήμα του σχολείου μας, στις 10/3/2022, προκειμένου να βελτιωθούν οι σχέσεις των μαθητών αλλά και οι ίδιοι να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα αποδοχής της διαφορετικότητας.

“Ένα διαφορετικό χωριό, μία διαφορετική οικογένεια”

Την Τετάρτη, 9/3/2022  και την Τρίτη, 15/3/2022, τα τμήματα Β2, Β3 και Β4, Β6 του σχολείου μας μαζί με τις καθηγήτριές τους, κυρία Μαθιουδάκη Ευαγγελία και κυρία Ραμουτσάκη Ευαγγελία, συναντήθηκαν διαδικτυακά με το Παιδικό Χωριό SOS Ηρακλείου Κρήτης και πιο συγκεκριμένα με την κοινωνική λειτουργό του Χωριού, κυρία Ποντίκα Μαρία και τις μητέρες SOS, κυρία Χαιρέτη Μαρία (1η συνάντηση) και κυρία Χατζηδάκη Ελένη (2η συνάντηση).

Στη συνάντηση αυτή οι μαθητές, αφού ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του παιδικού χωριού από την κοινωνική λειτουργό αλλά και για το έργο και το ρόλο της μητέρας SOS από τις ίδιες τις μητέρες, στη συνέχεια είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν μαζί τους και να τους θέσουν τα δικά τους ερωτήματα, που αφορούσαν τόσο στην καθημερινότητα των παιδιών και της μητέρας και στις σχέσεις που αναπτύσσονται μεταξύ τους όσο και στα συναισθήματα και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν καθημερινά.

Τελειώνοντας τις συναντήσεις μας οι μαθητές ζήτησαν μία ευχή από τις μητέρες SOS και την κοινωνική λειτουργό για όλα τα παιδιά του κόσμου. Οι ευχές τους, που καθόλου δεν διαφέρουν από την ευχή οποιουδήποτε αγαπά τα παιδιά, συνοψίζονται στο εξής:

«τα παιδιά όλου του κόσμου να έχουν τη δυνατότητα να είναι παιδιά, να ζουν δηλαδή την παιδικότητά τους μέσα σε έναν κόσμο υπομονής, αγάπης και κυρίως ειρήνης».

Ευχαριστούμε θερμά το Παιδικό Χωριό SOS Ηρακλείου καθώς και την κοινωνική λειτουργό, κυρία Ποντίκα Μαρία και τις μητέρες SOS, κυρία Χαιρέτη Μαρία και κυρία Χατζηδάκη Ελένη, για τη μοναδική και πολύτιμη εμπειρία που προσέφεραν στα παιδιά μας αλλά και για τη γνώση ότι η αγάπη δεν γεννιέται απαραίτητα από βιολογικούς δεσμούς .