Αρχείο ημέρας 7 Ιανουαρίου 2022

Επικαιροποίηση πρωτοκόλλου και εντατικοποίηση ελέγχων εν όψη της επαναλειτουργίας των σχολείων.

Βάσει του ΦΕΚ 7/6-1-2022 και Αριθμ. ΓΠ οικ. 360  Άρθρο 3

Υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) για μαθητές/τριες

Α>Ο προληπτικός διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου(self-test) είναι υποχρεωτικός για το σύνολο των μαθητών/τριών όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται δύο (2) φορές ανά σχολική εβδομάδα, για την Τρίτη και την Παρασκευή, αντιστοίχως. Ο έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις ώρες (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

Β>Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη μετά από διακοπές εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας, ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.

Γ>Ειδικά, για το χρονικό διάστημα από την 10η Ιανουαρίου 2022 έως την 15η Ιανουαρίου 2022, ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται τρεις(3) φορές τη συγκεκριμένη εβδομάδα, ήτοι για την Δευτέρα 10/1/2022, την Τρίτη 11/1/2022 και την Παρασκευή 14/1/2022 αντιστοίχως. Ο έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις ώρες (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα

H δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr (και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr), από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19

δωρεάν διάθεση self test (5 τεμάχια) για την περίοδο από 10 έως 21 Ιανουαριου θα γίνεται από τα φαρμακεία.

Προσοχή!

• Τα test πρέπει οπωσδήποτε να δηλώνονται στο edupass.gov.gr την παραμονή το βράδυ ή το αργότερο την ημέρα ελέγχου έως τις 7:30 το πρωί. Αμέσως μετά ακολουθεί από εμάς η διαδικασία ανάκτησης των στοιχείων αυτών, που απαιτεί χρόνο και μπορεί να γίνει μόνο μια φορά. Αυτό μας εξασφαλίζει τη δυνατότητα να μπορούν οι μαθητές να εισέρχονται στο μάθημα. Μετά από την ώρα αυτή, οποιαδήποτε καταχώρηση δεν είναι δυνατό πια να εντοπιστεί και αυτό θα σημαίνει ότι ο μαθητής θα αδυνατεί να μείνει στο μάθημα και θα πρέπει να αποχωρεί από το χώρο του σχολείου.
  • Για τον έλεγχο στο σχολείο, δεν είναι απαραίτητο, ο μαθητής να επιδεικνύει εκτυπωμένη την καταχώρησή του στο edupass.gov.gr Αρκεί η σωστή και έγκαιρη καταχώρηση. (Αυτό αναφέρεται για τις περιπτώσεις αδυναμίας εκτύπωσης που δυστυχώς το προηγούμενο διάστημα ήταν αρκετές)
  • Εμβολιασμένος θεωρείται ο μαθητής που έχει ολοκληρώσει και τις δύο δόσεις του εμβολίου και έχουν περάσει 14 ημέρες από την τελευταία δόση. Μέχρι να παρέλθει αυτό το διάστημα θεωρείται ανεμβολίαστος και άρα ακολουθεί τις ανάλογες οδηγίες.
  • Ο κάθε γονιός/κηδεμόνας φροντίζει να προμηθεύει με όλα τα απαραίτητα για τη σωστή υγιεινή των παιδιών του στο χώρο του σχολείου, όπως χρήση σωστής μάσκας (και απαραίτητα  μια ρεζέρβα στην τσάντα)
  • Ο κάθε γονιός/κηδεμόνας φροντίζει για τη σωστή εφαρμογή των οδηγιών για το παιδί του, που σε κάθε περίπτωση εξατομικεύονται ανάλογα  με το αν στο τμήμα του υπάρχει κρούσμα κι αν είναι εμβολιασμένο ή όχι το παιδί.
  • Σε κάθε περίπτωση αδυναμίας καταχώρησης για σοβαρούς και αξεπέραστους λόγους αν πρέπει να στείλετε στο σχολείο στοιχεία, θα πρέπει να αναφέρετε το όνομα του μαθητή και το τμήμα του. Το email του σχολείου είναι 6ogymnasio@gmail.com

Δείτε στο παρακάτω έγγραφο 12 σχετικές ερωτήσεις και απαντήσεις όπως δημοσιεύτηκαν από το ΥΠΑΙΘ.

12 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ